Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Mikrofony

Jak vybírat mikrofon

Mikrofon je zařízení, které slouží k proměně akustické energie (zvuku) na energii elektrickou (audio záznam), kterou lze dále zpracovávat. Mikrofon, jakožto vstupní prvek záznamu, ve velké míře ovlivňuje výslednou kvalitu nahrávky. Pokud tedy chceme kvalitní nahrávku, měli bychom se vyhnout levným a nekvalitním mikrofonům a nebát se investovat i několik tisíc korun.

Rychlé odkazy:

Osvědčení výrobci: AKG, Shure, Sennheiser

 

Dělení mikrofonů

Mikrofony se primárně dělí podle způsobu, jakým zpracují akustický signál a převedou ho na elektrický. Podívejme se na jednotlivé typy, jejich vlastnosti, klady a zápory:

Dynamický mikrofon- Dynamické mikrofony jsou vhodné na otevřená vystoupení, hudební produkce či pro snímání jiných hlasitějších zvuků.


Kondenzátorový mikrofon
- Používá se zejména pro nahrávání hudebních nástrojů, zpěvu či jiné studiové účely. Nevýhodou je potřeba napájení samotného mikrofonu (9V akumulátor či externí tzv. phantomové napájení), což může být naopak vnímáno jako výhoda pro využití v terénu (mikrofon má vlastní napájení a neubírá energii z baterie diktafonu apod.).

Páskový mikrofon - Pracuje na stejném principu jako mikrofon dynamický s jediným rozdílem - uvnitř magnetického pole se místo cívky pohybuje citlivý pásek, který zachycuje akustický tlak. Je velice náchylný na mechanické poškození, proto se bezvýhradně používá pro studiové účely.

Elektretový mikrofon- Je příbuzným kondenzátorového mikrofonu. Pracuje na stejném principu, ale akumulátor je jako zdroj energie nahrazen nevodivou hmotou elektretem. Tyto mikrofony bývají nejlepší v poměru cena/výkon, většinou je však lepší cena než výkon.

Dále existují mikrofony piezoelektrické a uhlíkové, které se však dnes používají velmi zřídka nebo vůbec.

Modely mikrofonů 

Ruční (Handka) - mikrofon, tak jak ho všichni známe. Obecně využíván jako mikrofon do ruky, používají ho zpěváci při koncertech, řečníci nebo reportéři rádií a televizí. Většinou jsou dynamické.

Klopák (lavalier) - malý, nenápadný (kravatový) mikrofon. Používá se hlavně v televizních pořadech, na šatech ho mají třeba moderátoři hlavních zpravodajských relací.

Stolní mikrofony - pokládají se na stůl a nacházejí se mezi nimy mikrofony k běžným počítačům, ale i prezidenstké mikrofony vhodné pro projevy.

 

Zapojení mikrofonu

Pamatujte na to, že pokud není přímo uvedeno, že kabel je součástí balení, marně ho budete u svého přístroje hledat. Kabely jsou často součástí balení pouze u levných mikrofonů. Výrobci dražších mikrofonů se soustředí pouze na mikrofon jako takový, kabel si budete muset koupit dodatečně. Jaké typy připojení existují?
XLR konektor, Jack konektory, USB port

Ochranný kryt proti větru

Každý mikrofon je výrobcem vybaven železnou mřížkou, která je zespoda pokryta molitanem či polyesterem. Toto opatření neslouží pouze k ochraně membrány snímající zvuk a jako doplněk designu mikrofonu, ale hlavně chrání membránu před nežádoucími protivětrnými vlivy.

Vybrat mikrofon dle parametrů

Porovnat mikrofony